TREVA-hatás

AKUT HELYZETEK KEZELÉSE. A KIVÁLTÓ OKOK MEGSZÜNTETÉSE. BIZTONSÁGOS KÖRNYEZET KIALAKÍTÁSA.

Az erőszakos magatartás hatása az intézményekben
Minden közösség fontos alkotóeleme a biztonságos működés – különösen igaz ez az iskolai közegre – , ahol elengedhetetlen, hogy a diákok az egészséges fejlődésük érdekében érzelmi és fizikai szempontból is teljes biztonságban érezzék magukat.

Számos felmérésünk igazolja, hogy ennek ellenére az erőszakos magatartás és a feszültség – igaz változó mértékben —, de valamennyi hazai oktatási intézményben jelen van. A tanulók közérzetére, tanulmányi eredményére, a közösségi életre, a pedagógusokra és nem utolsó sorban a családokra gyakorolt káros hatásai pedig egyértelműen kimutathatóak. Az erőszakos magatartás rontja:

  • a tanítás eredményességét
  • a pedagógusok mentális állapotát
  • a diákok mentális állapotát
  • a szülők mentális állapotát és az iskolába vetett bizalmát

Szakemberek bevonásával évek óta vizsgáljuk a bullying jelenségét és annak a környezetre kifejtett káros hatását. Az erőszakos magatartás nem az iskola falain belül alakul ki, és nem is ott végződik. De hogyan lehet hatékonyan kezelni? Mivel egy nagyon komplex jelenségről van szó, a megoldás is meglehetősen összetett munkát igényel. Éppen ezért nem csupán magával a bullyinggal kell foglalkoznunk, az azt kiváltó okokat és a következményeket sem hagyhatjuk figyelmen kívül.

Az iskolán belüli erőszak nem csupán a közvetlen résztvevőket érinti. Negatív hatással van a közösség többi tagjára is, róluk pedig vírusszerűen terjed tovább a társadalom különböző rétegeibe. A legsúlyosabb következmények mindenképp a gyerekeket érintik, amely kapcsán a két szélsőséges eset, amikor a diák önmaga vagy a közösség tagjai ellen fordul.

A fenti problémára adott hatékony válaszként hoztuk létre a Biztonságos Suli Programot, amely az iskolával történő szoros együttműködés jegyében, egy egyéves program keretén belül nyújt sikert ígérő megoldást az akut helyzetek kezelésére, a fenntartható biztonság elérése érdekében, az alábbiak három területen:

  • akut helyzetek kezelése
  • kiváltó okok megszüntetése
  • biztonságos környezet kialakítás

A TREVA-hatás így foglalható össze: az iskolákon belüli erőszak visszaszorításának hatékonysága egyenesen arányos a szélesebb társadalmi közegben bekövetkező pozitív változásokkal

©Minden jog fenntartva. Az oldalon található szövegek, szövegrészletek, fotók, ábrák, grafikák és A TREVA – ÉLETREVALÓK PROGRAMJA szerzői joggal védett, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által kiadott 010703 nyilvántartási szám alatt bejegyezve.
Készítette: Weblapkuckó